ITT Cannon, LLC CIR020R-24A-28S-F80-T12
CIR020R-24A-28S-F80-T12
Part No.:
CIR020R-24A-28S-F80-T12
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCIR020R-24A-28S-F80-T12.pdf
Description:
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
Packaging:
Bulk
Series:
CIR
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
28
Shell Size - Insert:
24-A28
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Termination,Fastening:
Crimp
Item22:
Bayonet Lock
Item23:
N (Normal)
Item24:
Metal
Item25:
Aluminum Alloy
Item26:
Olive Drab Cadmium
Item27:
Gold
Item28:
Olive Drab
Item29:
Environment Proof
Item30:
Item31:
Item32:
Item33:
13A
Item34:
200VAC, 250VDC