KEMET CKC18C472JDGAC7210
CKC18C472JDGAC7210
Part No.:
CKC18C472JDGAC7210
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCKC18C472JDGAC7210.pdf
Description:
KC-LINK 1812 4.7NF 1000VDC C0G
  • Related Categories
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
KC-LINK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
1000V (1kV)
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.055 (1.40mm)