KEMET CKC18C822GCGAC7800
CKC18C822GCGAC7800
Part No.:
CKC18C822GCGAC7800
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCKC18C822GCGAC7800.pdf
Description:
KC-LINK 1812 8.2NF 500VDC C0G
  • Related Categories
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
KC-LINK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
8200 pF
Tolerance:
±2%
Voltage-Rated:
500V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.071 (1.80mm)