KEMET CKC21X512JWGAC7210
CKC21X512JWGAC7210
Part No.:
CKC21X512JWGAC7210
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCKC21X512JWGAC7210.pdf
Description:
KC-LINK 2220 5.1NF 650VDC C0G
  • Related Categories
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
KC-LINK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
5100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
650V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.232 L x 0.197 W (5.90mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.087 (2.20mm)