Samsung Electro-Mechanics CL31B475KOHVPNE
CL31B475KOHVPNE
Part No.:
CL31B475KOHVPNE
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCL31B475KOHVPNE.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.071 (1.80mm)