Visual Communications Company - VCC CMD95-21SRCTR10
CMD95-21SRCTR10
Part No.:
CMD95-21SRCTR10
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, Z-Bend
Datasheet:
ShinYuaCMD95-21SRCTR10.pdf
Description:
LED RED CLEAR Z-BEND SMD
  • Related Categories
Package/Case:
2-SMD, Z-Bend
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Color:
Red
Configuration:
Standard
LensColor:
LensTransparency:
Clear
MillicandelaRating:
100mcd
LensStyle:
Round with Domed Top
LensSize:
1.70mm Dia
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.7V
Current-Test:
ViewingAngle:
25°
MountingType:
Surface Mount
Wavelength-Dominant:
Wavelength-Peak:
660nm
Features:
Size/Dimension:
2.20mm L x 2.10mm W