CUI Devices CMS0401KL-3X
CMS0401KL-3X
Part No.:
CMS0401KL-3X
Manufacturer:
CUI Devices
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaCMS0401KL-3X.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 5W ENCLOSED 86DB
Packaging:
Tray
Series:
CMS
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
312 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
390Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency-dBA:
87.00
Efficiency-Testing:
1W/500mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
5 W
Power-Max:
8 W
PortLocation:
Top
Shape:
Round, Square Frame
Material-Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Solder Eyelet(s)
Size/Dimension:
1.579 L x 1.579 W (40.10mm x 40.10mm)