CUI Devices CMS-160925-078L100A
CMS-160925-078L100A
Part No.:
CMS-160925-078L100A
Manufacturer:
CUI Devices
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaCMS-160925-078L100A.pdf
Description:
16 X 9 MM, RECTANGULAR FRAME, 0.
Packaging:
Tray
Series:
CMS
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
100 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
550Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency-dBA:
90.00
Efficiency-Testing:
700mW/100mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
700 mW
Power-Max:
1 W
PortLocation:
Top
Shape:
Rectangular
Material-Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Wire Leads with Connector
Size/Dimension:
0.630 L x 0.354 W (16.00mm x 9.00mm)