CUI Devices CMS-402811-28SP
CMS-402811-28SP
Part No.:
CMS-402811-28SP
Manufacturer:
CUI Devices
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaCMS-402811-28SP.pdf
Description:
SPEAKER 40 X 28MM ENCLOSED
Packaging:
Box
Series:
CMS
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
200 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
450Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency-dBA:
84.00
Efficiency-Testing:
1W/500mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
2 W
Power-Max:
3 W
PortLocation:
Top
Shape:
Oval, Rectangular Frame
Material-Cone:
Cloth
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Solder Eyelet(s)
Size/Dimension:
1.575 L x 1.114 W (40.00mm x 28.30mm)