Semiconductor Circuits, Inc. CPE10B36N
CPE10B36N
Part No.:
CPE10B36N
Manufacturer:
Semiconductor Circuits, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Eighth Brick
Datasheet:
ShinYuaCPE10B36N.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 120W
  • Related Categories
Package/Case:
Eighth Brick
Packaging:
Tray
Series:
CPE
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
72V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
10A
Power(Watts):
120 W
Voltage-Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
93%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.30 L x 0.90 W x 0.46 H (58.4mm x 22.9mm x 11.8mm)