Bourns Inc. CR01005-FW-1001GLF
CR01005-FW-1001GLF
Part No.:
CR01005-FW-1001GLF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCR01005-FW-1001GLF.pdf
Description:
RES 1K OHM 1% 1/32W 01005
  • Related Categories
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CR
ProductStatus:
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.03W, 1/32W
Composition:
Thick Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm)
Height-Seated(Max):
0.006 (0.15mm)