Bourns Inc. CR0805-FX-5762ELF
CR0805-FX-5762ELF
Part No.:
CR0805-FX-5762ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCR0805-FX-5762ELF.pdf
Description:
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CR0805
ProductStatus:
Active
Resistance:
57.6 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.60mm)