Vishay Dale CRCW08053K90JNEBC
CRCW08053K90JNEBC
Part No.:
CRCW08053K90JNEBC
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCRCW08053K90JNEBC.pdf
Description:
RES 3.9K OHM 5% 1/8W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CRCW-C
ProductStatus:
Active
Resistance:
3.9 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thick Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.60mm)