TE Connectivity Passive Product CRGP0603F1K8
CRGP0603F1K8
Part No.:
CRGP0603F1K8
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCRGP0603F1K8.pdf
Description:
RES 1.8K OHM 1% 1/4W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Series:
CRGP
Resistance:
1.8 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Features:
Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.022 (0.55mm)