TE Connectivity Passive Product CRGP0805F10R
CRGP0805F10R
Part No.:
CRGP0805F10R
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCRGP0805F10R.pdf
Description:
RES 10 OHM 1% 1/3W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CRGP
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.333W, 1/3W
Composition:
Thick Film
Features:
Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±400ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)