Daburn Electronics CRT12-8BK-50
CRT12-8BK-50
Part No.:
CRT12-8BK-50
Manufacturer:
Daburn Electronics
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYuaCRT12-8BK-50.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG 40KV BLK 50'
Packaging:
Spool
Series:
MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
12 AWG
ConductorStrand:
19/25
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.262 (6.65mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
Length:
50.00' (15.24m)
Voltage:
40kV
OperatingTemperature:
-90°C ~ 200°C