Daburn Electronics CRT20-10RD-100
CRT20-10RD-100
Part No.:
CRT20-10RD-100
Manufacturer:
Daburn Electronics
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYuaCRT20-10RD-100.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
Packaging:
Spool
Series:
MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
20 AWG
ConductorStrand:
19/32
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.255 (6.48mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
Length:
100.0' (30.5m)
Voltage:
50kV
OperatingTemperature:
-90°C ~ 200°C