Stackpole Electronics Inc CSM2512FT40L0
CSM2512FT40L0
Part No.:
CSM2512FT40L0
Datasheet:
ShinYuaCSM2512FT40L0.pdf
Description:
RES SHUNT, 2512, 0.04 OHM, 1%, 3
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Resistance:
40 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
3W
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 170°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.252 L x 0.126 W (6.40mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.043 (1.10mm)