Stackpole Electronics Inc CSNL1206FT11L0
CSNL1206FT11L0
Part No.:
CSNL1206FT11L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCSNL1206FT11L0.pdf
Description:
RES 0.011 OHM 1% 1W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CSNL
ProductStatus:
Active
Resistance:
11 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 170°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.035 (0.90mm)