Stackpole Electronics Inc CSR0805FK50L0
CSR0805FK50L0
Part No.:
CSR0805FK50L0
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCSR0805FK50L0.pdf
Description:
RES 0.05 OHM 1% 1/4W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Series:
CSR
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)