Stackpole Electronics Inc CSR2010FK16L0
CSR2010FK16L0
Part No.:
CSR2010FK16L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCSR2010FK16L0.pdf
Description:
RES 0.016 OHM 1% 1W 2010
  • Related Categories
Package/Case:
2010 (5025 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CSR
ProductStatus:
Active
Resistance:
16 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
1W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.197 L x 0.100 W (5.00mm x 2.54mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)