Stackpole Electronics Inc CSRF0402FT10L0
CSRF0402FT10L0
Part No.:
CSRF0402FT10L0
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCSRF0402FT10L0.pdf
Description:
RES 0.01 OHM 1% 1/8W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Series:
CSRF
Resistance:
10 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Foil
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 170°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.039 L x 0.022 W (1.00mm x 0.55mm)
Height-Seated(Max):
0.022 (0.55mm)