Stackpole Electronics Inc CSRN0815FT10L0
CSRN0815FT10L0
Part No.:
CSRN0815FT10L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 1508 (3720 Metric), 0815
Datasheet:
ShinYuaCSRN0815FT10L0.pdf
Description:
RES 0.01 OHM 1% 1W 1508 WIDE
  • Related Categories
Package/Case:
Wide 1508 (3720 Metric), 0815
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CSRN
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
1W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.148 W (2.00mm x 3.75mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)