Stackpole Electronics Inc CSRT0402FTR250
CSRT0402FTR250
Part No.:
CSRT0402FTR250
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCSRT0402FTR250.pdf
Description:
RES, CS, 0402, 0.25 OHM, 1%, 0.2
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Series:
CSRT
Resistance:
250 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thin Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)