Stackpole Electronics Inc CSS0603FT15L0
CSS0603FT15L0
Part No.:
CSS0603FT15L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCSS0603FT15L0.pdf
Description:
RES 0.015 OHM 1% 1/3W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CSS
ProductStatus:
Active
Resistance:
15 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.333W, 1/3W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)