Stackpole Electronics Inc CSS2010JT18L0
CSS2010JT18L0
Part No.:
CSS2010JT18L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCSS2010JT18L0.pdf
Description:
RES 0.018 OHM 5% 1W 2010
  • Related Categories
Package/Case:
2010 (5025 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CSS
ProductStatus:
Active
Resistance:
18 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense
TemperatureCoefficient:
±15ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 225°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.200 L x 0.100 W (5.08mm x 2.54mm)
Height-Seated(Max):
0.035 (0.90mm)