Central Technologies CTDSS0805F-181K
CTDSS0805F-181K
Part No.:
CTDSS0805F-181K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaCTDSS0805F-181K.pdf
Description:
180UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CTDSS0805F
ProductStatus:
Active
Type:
Material-Core:
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
350 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
1.05Ohm Max
Q@Freq:
41 @ 796kHz
Frequency-SelfResonant:
4.8MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test:
1 kHz