Central Technologies CTLQ1206NF-6R8K
CTLQ1206NF-6R8K
Part No.:
CTLQ1206NF-6R8K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCTLQ1206NF-6R8K.pdf
Description:
6.8UH 110MA SMD WW INDUCTOR
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CTLQ1206NF
ProductStatus:
Active
Type:
Wirewound
Material-Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
110 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
2.6Ohm Max
Q@Freq:
35 @ 8MHz
Frequency-SelfResonant:
25MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
InductanceFrequency-Test:
1 MHz