Central Technologies CTMC1812SF-120M
CTMC1812SF-120M
Part No.:
CTMC1812SF-120M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCTMC1812SF-120M.pdf
Description:
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
  • Related Categories
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CTMC1812SF
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
225 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
2Ohm Max
Q@Freq:
50 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant:
20MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
2.52 MHz