KYOCERA AVX CU10Y10R5BAT2A
CU10Y10R5BAT2A
Part No.:
CU10Y10R5BAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCU10Y10R5BAT2A.pdf
Description:
CAP CER 0.5PF 16V C0G/NP0 01005
  • Related Categories
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CU
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.5 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.009 (0.22mm)