Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM103U150DE2B
DCM103U150DE2B
Part No.:
DCM103U150DE2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaDCM103U150DE2B.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 150V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
DCM
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)