Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM112T450DC2B
DCM112T450DC2B
Part No.:
DCM112T450DC2B
Datasheet:
ShinYuaDCM112T450DC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 450V SCREW
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)