Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM132T200AC2B
DCM132T200AC2B
Part No.:
DCM132T200AC2B
Datasheet:
ShinYuaDCM132T200AC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 1300UF 200V SCREW
Capacitance:
1300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)