Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM133T150DE2B
DCM133T150DE2B
Part No.:
DCM133T150DE2B
Datasheet:
ShinYuaDCM133T150DE2B.pdf
Description:
CAP ALUM 13000UF 150V SCREW
Capacitance:
13000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)