Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM173U080CC2B
DCM173U080CC2B
Part No.:
DCM173U080CC2B
Datasheet:
ShinYuaDCM173U080CC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 17000UF 80V SCREW
Capacitance:
17000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)