Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM213U100DJ2B
DCM213U100DJ2B
Part No.:
DCM213U100DJ2B
Datasheet:
ShinYuaDCM213U100DJ2B.pdf
Description:
CAP ALUM 21000UF 100V SCREW
Capacitance:
21000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.687 (93.65mm)