Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM243U040CB2B
DCM243U040CB2B
Part No.:
DCM243U040CB2B
Datasheet:
ShinYuaDCM243U040CB2B.pdf
Description:
CAP ALUM 24000UF 40V SCREW
Capacitance:
24000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.187 (80.95mm)