Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM244U016DC2B
DCM244U016DC2B
Part No.:
DCM244U016DC2B
Datasheet:
ShinYuaDCM244U016DC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 240000UF 16V SCREW
Capacitance:
240000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)