Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM252T250BF2B
DCM252T250BF2B
Part No.:
DCM252T250BF2B
Datasheet:
ShinYuaDCM252T250BF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 2500UF 250V SCREW
Capacitance:
2500 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)