Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM323U015EB2B
DCM323U015EB2B
Part No.:
DCM323U015EB2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaDCM323U015EB2B.pdf
Description:
CAP ALUM 32000UF 15V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
DCM
ProductStatus:
Active
Capacitance:
32000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
15 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.750 (19.05mm)
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
3.187 (80.95mm)