Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM333U030BB2B
DCM333U030BB2B
Part No.:
DCM333U030BB2B
Datasheet:
ShinYuaDCM333U030BB2B.pdf
Description:
CAP ALUM 33000UF 30V SCREW
Series:
DCM
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
30 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.187 (80.95mm)