Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM353U075BC2A
DCM353U075BC2A
Part No.:
DCM353U075BC2A
Datasheet:
ShinYuaDCM353U075BC2A.pdf
Description:
CAP ALUM 35000UF 75V SCREW
Capacitance:
35000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)