Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM373T075CD2B
DCM373T075CD2B
Part No.:
DCM373T075CD2B
Datasheet:
ShinYuaDCM373T075CD2B.pdf
Description:
CAP ALUM 37000UF 75V SCREW
Capacitance:
37000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.687 (119.05mm)