Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM412T300DF1B
DCM412T300DF1B
Part No.:
DCM412T300DF1B
Datasheet:
ShinYuaDCM412T300DF1B.pdf
Description:
CAP ALUM 4100UF 300V SCREW
Series:
DCM
Capacitance:
4100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)