Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM542T200DD2B
DCM542T200DD2B
Part No.:
DCM542T200DD2B
Datasheet:
ShinYuaDCM542T200DD2B.pdf
Description:
CAP ALUM 5400UF 200V SCREW
Series:
DCM
Capacitance:
5400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.687 (119.05mm)