Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM552T200DF2A
DCM552T200DF2A
Part No.:
DCM552T200DF2A
Datasheet:
ShinYuaDCM552T200DF2A.pdf
Description:
CAP ALUM 5500UF 200V SCREW
Series:
DCM
Capacitance:
5500 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)