Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM713U063DF2B
DCM713U063DF2B
Part No.:
DCM713U063DF2B
Datasheet:
ShinYuaDCM713U063DF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 71000UF 63V SCREW
Series:
DCM
Capacitance:
71000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)