Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM743U016BB2A
DCM743U016BB2A
Part No.:
DCM743U016BB2A
Datasheet:
ShinYuaDCM743U016BB2A.pdf
Description:
CAP ALUM 74000UF 16V SCREW
Series:
DCM
Capacitance:
74000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.187 (80.95mm)