Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCM763U040DF0A
DCM763U040DF0A
Part No.:
DCM763U040DF0A
Datasheet:
ShinYuaDCM763U040DF0A.pdf
Description:
CAP ALUM 76000UF 40V SCREW
Series:
DCM
Capacitance:
76000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)