Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC103M400FE5H
DCMC103M400FE5H
Part No.:
DCMC103M400FE5H
Datasheet:
ShinYuaDCMC103M400FE5H.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)